godziny szkolenia: 9.00 – 16.00
z uwzględnieniem przerw kawowych oraz przerwy na lunchDzień 1
- Wstęp - o problemach w budownictwie /zero energooszczędnym, cyrkularnym, modułowym/
- Cyfryzacja procesów w budownictwie /Przemysł 4.0, digital twins etc/
- Definicja potrzeb /badanie, matryca, zaproponowanie metodyki, innowacyjne heurystyki/
- Zarządzanie ryzykiem procesów informacyjnych
- Warsztat z planowania procesu informacyjnego
Dzień 2
- Kształtowanie informacji o obiekcie /więcej niż BIM/
- Zakres Lean w budownictwie:
/Lean construction, Lean Construction – historia, Lean Construction – Techniki, Lean Construction – w praktyce, Lean construction - kontrakty/
- Agile management:
/SCRUM teoria, SCRUM role, SCRUM Wydarzenia, SCRUM Artefakty/
- BIM w praktyce Lean management
- Elementy Agile w projektowaniu BIM
Managerowie dyskutując o BIM , często mają przed oczami wąsko pojmowany obraz jakiejś technologii, u której podstaw leży trójwymiarowe modelowanie obiektu. Jednak BIM to dopiero początek cyfrowej transformacji biznesu. Pierwszy dzień szkolenia będzie poświęcony całemu spektrum zagadnień związanych z cyfryzacją budownictwa, czego jednym z elementów jest BIM. Cyfryzacja i zarządzanie informacją zostanie osadzone w szerszym kontekście procesu inwestycyjnego i modeli biznesowych niektórych z uczestników procesu inwestycyjnego, w sposób który pozwoli unaocznić korzyści z posługiwania się ustrukturyzowaną informacją w projekcie.
Po udziale w pierwszym module słuchacz powinien potrafić określić korzyści z wdrożenia poszczególnych aktywatorów BIM w projekcie i ocenić ich wartość dla inwestycji czy organizacji oraz przyjąć metodykę szacowania i monitorowania ryzyka związanego z wdrożeniem. Powinien również potrafić umiejscowić BIM w szerszym kontekście cyfryzacji procesów zachodzących w budownictwie.
Cyfryzacja sektora budowlanego wymaga jednak nie tylko narzędzi i procesów BIM, ale także zmian na poziomie kultury organizacji oraz metod zarządczych. W trakcie drugiego modułu opisane zostaną kluczowe idee, pojęcia i metody związane z filozofią LEAN Construction oraz zwinnymi systemami zarządzania projektami (z ang. Agile). Są one zbieżne z założeniami dojrzałej metodyki BIM, gdzie kluczowe są sprawna komunikacja i transparentność, ale także ustawiczna weryfikacja i poprawa dostarczanych produktów oraz procesów. Uczestnicy będą mieli okazję ugruntować wiedzę na temat nowoczesnych metod dostarczania modeli informacyjnych, ale także zastanowić się nad dominującym w sektorze „silosowym” podejściem do realizacji inwestycji budowlanych i jak temu zjawisku przeciwdziałać.
Kryteria kwalifikowalności uprawniające do udziału w projekcie to: bycie osobą aktywną zawodowo, pracującą w firmie funkcjonującej w branży budowlanej (w takim szerokim rozumieniu i zakresie).